PL EN UA
Strona Główna » Uczelnia » Stowarzyszenie » Aktualności

Aktualności

20 dzieci odpoczywało z nauką podczas półkolonii letniej Autor: Agnieszka Mickiewicz  |  Data publikacji: 16.11.2013, 14:04  |  Aktualizacja: 02.12.2013, 22:10

 

Wraz z początkiem lipca 20 dzieci z terenu Przemyśla rozpoczęło wakacje, uczestnicząc w Półkolonii Letniej „Odpoczywaj z nauką". Półkolonia została zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół PWSW i została dofinansowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie dzięki napisaniu projektu przez członków Stowarzyszenia. Propozycja tygodniowego wypoczynku (1-5.07.2013) skierowana została do dzieci w wieku 10-13 lat (klasa IV-VI) z terenu województwa podkarpackiego, a wszystkie zajęcia i zabawy odbywały się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

 

  Jako, że najlepiej w integracji grupy sprawdzają się zabawy sportowe, to pierwszy dzień upłynął właśnie pod ich sztandarem. Dzieci spotkały się z przedstawicielami drużyny Przemyśl Bears. Mogły zapoznać się z tajnikami futbolu flagowego i wziąć w udział w grupowych rywalizacjach.

  Kolejny dzień miał nieco inny charakter. W planie znalazły się warsztaty artystyczne, podczas których dzieci wykonały Wioskę Kolonistów. Z szarych pudeł, kolorowych papierów, wstążek, guzików, farb i kredek powstały wigwamy, wieże, roboty, totemy... wytworom fantazji "Wesołej Ferajny" (bo tak koloniści nazwali sami siebie w demokratycznym głosowaniu :)) nie było końca.

  W programie półkolonii znalazła się również wycieczka krajoznawcza. W środę dzieci w towarzystwie opiekunów wyruszyły na wszystkim znany Kopiec Tatarski. Niby nic ciekawego, ale trasa którą grupa dotarła na Kopiec była większości nieznana. Pomimo ogromnego upału wszyscy dzielnie parli pod górkę. Mało tego, koloniści mieli jeszcze siłę, by przerwę na odpoczynek spędzić na grze w „ziemniaka", zamiast byczyć się na trawie. Tylko z opiekunów tak jakby ktoś wypompował powietrze..

  Po intensywnym wysiłku fizycznym nastąpił równie intensywny wysiłek intelektualny. Wszystko za sprawą spotkania z wykładowcami PWSW w Przemyślu, które odbyło się w ramach półkolonii dzień później. Dr Grzegorz Kasprzyk oraz dr inż. Tomasz Więcek, z myślą o kolonistach głodnych wiedzy, przygotowali ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii. Ochom i achom nie było końca, a każde dziecko chciało siedzieć jak najbliżej, żeby zobaczyć kolorowe eksplozje, gwoździe, które krwawiły, czy nagłe zmiany barw odczynników w probówkach. Najfajniej byłoby tego wszystkiego dotknąć i zrobić samemu, ale nie przy wszystkich eksperymentach dzieci mogły brać czynny udział. Zasady bezpieczeństwa muszą obowiązywać nawet (a może: zwłaszcza) na półkolonii.

  Wszyscy koloniści mogli natomiast własnoręcznie wykonać zaproszenia dla swoich rodziców i opiekunów na wystawę prac wieńczącą artystyczną działalność dzieci. Wystawa w plenerowej "Galerii pod Wierzbą" odbyła się w ostatni dzień półkolonii. Od początku od końca całą organizacją zajęły się dzieci, przygotowując pod okiem wychowawców zarówno galerię, plakaty i ustawiając swoje dzieła, w tym całą wioskę kolonistów. Rodzice, odbierając po raz ostatni swoje pociechy mogli podziwiać twórczość pomysłowych, młodych artystów.

 

  Na zakończenie półkolonii każde dziecko otrzymało upominki od organizatorów wypoczynku, pamiątkowe dyplomy, a dwoje kolonistów również specjalne nagrody za największą aktywność.

PWSW Przemyśl na YouTube
Zapraszamy na nasz NK profil!